MücriM
Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir 112
MücriM
Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir Empty
MesajKonu: Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir   Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir EmptyPtsi Ağus. 17, 2009 11:01 am

Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir Oruc1

Her gece uzun bir yolculuğa çıkarız sanki!

Ramazanda hemen her gece, uzun bir yolculuğa hazırlanıyor olma çağrışımlarıyla yataklarımızdan fırlarız. Bedenin arzularına bir noktada kerte vurur, dünyaya kapalı, Dost’a açık duygularla O’na mahrem olacakmışız gibi bir hisle koşarız. Çok defa eşref saatler ruhlarımıza kendi büyülerini üfler ve gönüllerimizde Sonsuzun ateşini tutuşturur. Böyle anlar bize, o kadar içli, o kadar tatlı, o kadar mûnis ve o kadar yumuşak gelir ki, böyle bir süreçte zamanın sâniyeleri, sâliseleri o kendilerine has nefâsetleriyle ruhlarımızın derinliklerine sindikçe, bir vuslat çağına girdiğimiz hülyalarına kapılarak varlığımızın kubbesi çatlayacakmış da öteye geçecekmişiz gibi olur.

NEFSİMİZİ AÇLIKLA TERBİYE EDELİM

Muhammed bin el-Haris -radıyallahu anh- der ki: Beş zümreye beş şeyi sordum, hepsi de aynı cevabı verdiler:

1. Hekimlere devaların en şifalısını sordum: “Açlıktır ve az yemektir,” dediler.

2. Hikmet ehline: “Allah’a ibadete en fazla yardımcı olan nedir?” diye sordum, “Açlıktır ve az yemektir” dediler.

3. Zahitlere, “Zühde en fazla kuvvet kazandıran nedir?” diye sual ettim. “Açlıktır ve az yemektir” dediler.

4. Alimlere, “İlim hıfzında en fazla yardımcı şey nedir?” diye sordum, “Açlıktır ve az yemektir” dediler.

5. Sultanlara, “Her vakit dikkatli bulunmanın çaresi ve en güzel, en lezzetli nimet nedir?” diye sual ettim, “Açlıktır ve az yemektir” dediler.

Oruç Nefse Verilebilecek En Güzel Terbiyedir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Namaza Dair Nefse 5 İkaz
» ..Efendimiz (sav)'den Bir Güzel Dua..
» Çok gÜzel bİdua
» Güzel Kur'an'la Güzelleşmek
» En Güzel Aşk Hikayesi