MücriM
Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu? 112
MücriM
Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu? 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu?

2 posters
YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu? Empty
MesajKonu: Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu?   Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu? EmptyPerş. Ağus. 27, 2009 3:18 pm

Soru: Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu?
Cevap: Hatmin ıstılahtaki manası Kur'an'ı baştan sona dil ile yüzünden ya da ezberden telaffuz etmektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bilgisayardan veya televizyondan hatim dinleme imkânı artmıştır. Bu durumda başkasının okuduğu Kur'an'ı dinleyerek hatim olur mu olmaz mı meselesi ortaya çıkıyor. Istılahi manada meseleye bakacak olursak olmaz gibi görünüyor ama günümüz şartlarını göz önüne aldığımız da meseleyi biraz geniş tutmanın faydalı olacağı anlaşılıyor.
Netice olarak şunu söyleyebiliriz ki: Hatim indirirken faziletli ve makbul olanı hatmi okuyarak indirmektir. Okumanın ölçüsü ise kişinin kendisi duyacağı kadar bir sesle dudaklarını kıpırdatmasıdır. Kişi eğer hatim indirecekse kendisini okuyarak hatim indirmeye zorlamalıdır. Yavaş okumasını bahane ederek işin kolay yolu olan dinlemeye kaçmamalıdır. Zira Efendimiz (sas) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: "Kur'ân'da mâhir olan (hıfzını ve okuyuşunu güzel yapan), Sefere denilen kerîm ve mutî meleklerle berâber olacaktır. Kur'ân'ı kekeleyerek zorlukla okuyana iki sevap vardır." (Buhârî, Tevhid 52; Müslim, Müsafirîn 244)
Fakat buna imkânı olmayanlar mesela Ramazan ayı içerisinde hatim bitirmek isteyip de okuması yavaş olduğundan dolayı buna güç yetiremeyenler dinleyerek hatim indirme yoluna gidebilirler. Bunun sevabının da olacağı muhakkak çünkü önemli olan okuyarak veya dinleyerek Kur'an'la meşgul olmaktır.
Diğer bir önemli husus da şudur: Kur'an okumayı veya hatim indirmeyi aynı oruçta olduğu gibi sadece Ramazan ayına hasretmemek lazım. Efendimiz (sas) ve ashabının yaptığı gibi her gün Kur'an okumalı ve hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Hasılı: Ramazanlar, Kur'an'ı hayatımızın her anında okunması istikametinde bir başlangıç olması için birer fırsat bilinmeli.
http://mucrim.eniyiforum.org
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu? Empty
MesajKonu: Geri: Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu?   Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu? EmptyCuma Ağus. 28, 2009 8:17 am

Allah razı olsun Mücrim.. Mesela komşularımız ve annem tv den dinleyip takip ederek hatim indiriyorlar.. Allah kabul etsin inşallah..

Televizyon ve Bilgisayar Ekranından Dinleyerek Hatim Olur mu?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bilgisayarımıza lisansız bilgisayar programı yüklemek caiz olur mu?
» Bilgisayar ve İman
» Çoçuklar Bilgisayar Oyunlarından Etkilenir mi?
» Bilgisayar Oyunları ve İnternetin Zararları
» Vefattan Sonra Ruh Ne Olur?