MücriM
Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak 112
MücriM
Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak

2 posters
YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak Empty
MesajKonu: Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak   Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak EmptyCuma Ağus. 28, 2009 5:52 am

M. Fethullah Gülen -sohbet esnasında-

İnsan hizmet ederken ekmeliyeti, mükemmel olmayı yakalaması lazım, İnsanın hedefi "insan-ı kâmil" olmalı. Yani tam insan olma mülahazası olmalı, onu yakalamaya çalışmalı. Din için hizmet ederken Nam-ı Celil-i Muhammedi'nin (sas) şehbal açması istikametinde hizmet verirken aynı zamanda kendi mükemmeliyetini de bulmaya çalışmalı. Yani ne kadar irşatta bulunuyor, ne kadar hizmet ediyorsa o kadar kendi etemmiyetini (kendini tamamlama) bulmaya çalışmalı.

Kendini İfade Etme Gayreti

Bir misal olsun diye arz ediyorum. Gecelerinde o kadar derin olmalı ki seccadeyle alnı çok yakın arkadaş olmalı. Bana deseniz ki böyle bir hizmet kahramanı günde 100 rekat namaz kılıyor, benim aklımdan geçer ki neden 200 değil. Bu miskinlik bu tembellik ne kadar zamandır acaba onun ruhunu sardı? Cenab-ı Hak ona o geniş alanda hizmet etme imkanını bahşetti, o geniş hizmet etmenin karşılığı bu kadarcık bir şükür mü olmalı? Bu kadarcık mı Allah’a hamdle karşılanmalı? O, miskinliği bırakacağı ana kadar hizmetinin bereketini göremez. Onun dışında hizmet adına yaptığı şeylerle, ihtimal Allah’la münasebetlerini öyle dar dairede götüren bir insan kendini ifade etme gayretinin içindedir.

İster yazı yazsın, ister şiir yazsın, ister sağda solda gürül gürül va'z ü nasihatta bulunsun, ister harıl harıl üst üste müesseseler açsın, eğer bunlara paralel olarak Rabbimizle münasebetlerinde derinleşme gibi bir hedefi yoksa, o bütün bunlarla kendini anlatıyor, kendini öne çıkarıyor, kendini ifade etmek istiyor ve farkına varmadan çok defa kendini Allah’ın yerine koyuyor, kendini Resulüllah’ın yerine koyuyor, bir yönüyle şirk kokan tavırlarıyla, bir yönüyle davayı nübüvvet çizgisine, dairesine, yörüngesine girme gibi –bağışlıyor musunuz- küstahlıkta bulunuyor.
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak Empty
MesajKonu: Geri: Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak   Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak EmptyCuma Ağus. 28, 2009 12:41 pm

Alıntı :
Gecelerinde o kadar derin olmalı ki seccadeyle alnı çok yakın arkadaş olmalı. Bana deseniz ki böyle bir hizmet kahramanı günde 100 rekat namaz kılıyor, benim aklımdan geçer ki neden 200 değil. Bu miskinlik bu tembellik ne kadar zamandır acaba onun ruhunu sardı? Cenab-ı Hak ona o geniş alanda hizmet etme imkanını bahşetti, o geniş hizmet etmenin karşılığı bu kadarcık bir şükür mü olmalı? Bu kadarcık mı Allah’a hamdle karşılanmalı? O, miskinliği bırakacağı ana kadar hizmetinin bereketini göremez. Onun dışında hizmet adına yaptığı şeylerle, ihtimal Allah’la münasebetlerini öyle dar dairede götüren bir insan kendini ifade etme gayretinin içindedir.

Misal olarak arz ediyorum diyor ama hakkaten bu ufka ulasmak lazım..Allah razı olsun..
http://mucrim.eniyiforum.org

Hizmet Ederken "İnsan-ı Kâmil" Ufkunu Yakalamaya Çalışmak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Hizmet İnsanı" Gönül Verdiği Dava Uğrunda...
» "İnsan zayıf yaratıldı" ayetini nasıl anlamalıyız?
» ..Kamil Bir Müslüman..
» Hizmet Ehline Tavsiyeler
» Duâ ederken ellerimizi neden semaya kaldırıyoruz?