MücriM
Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur 112
MücriM
Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur

YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur Empty
MesajKonu: Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur   Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur EmptyPaz Ağus. 30, 2009 10:53 am

Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur 60904

Bismillahirrahmanirrahim

DOKUZUNCU NÜKTE

Ramazan-ı Şerifin orucu, doğrudan doğruya nefsin mevhum rububiyetini kırmak ve aczini göstermekle ubudiyetini bildirmek cihetindeki hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki:

Nefis Rabbisini tanımak istemiyor; firavunâne kendi rububiyet istiyor. Ne kadar azaplar çektirilse, o damar onda kalır. Fakat açlıkla o damarı kırılır.

İşte, Ramazan-ı Şerifteki oruç, doğrudan doğruya nefsin firavunluk cephesine darbe vurur, kırar. Aczini, zaafını, fakrını gösterir, abd olduğunu bildirir.

Hadisin rivayetlerinde vardır ki: Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: "Ben neyim, sen nesin?"

Nefis demiş: "Ben benim, Sen sensin."

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş. Yine demiş: "Ene ene, ente ente." Hangi nevi azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.

Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış. Yine sormuş: "Men ene? Ve mâ ente?"

Nefis demiş: "Ente Rabbiye'r-Rahîm., Ve ene abdüke'l-âciz."

Yani, "Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim. (Mektubat Ramazan R. Sh. 393)

”Allahım! Efendimiz Muhammed'e ve Âl ve ashabına Senin razı olacağın ve onun lâyık ve müstehak olduğu bir rahmetle, Ramazan ayında okunan Kur'ân'ın harfleri adedince salât ve selâm et. Âmin.”

"İzzet sahibi Rabbin, onların yakıştırdıklarından münezzehtir. Bütün peygamberlere selâm olsun. Hamd ise Âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur." (Sâffât Sûresi: 37:180-182)

Bediüzzaman Said Nursi

SÖZLÜK:

MEVHUM : Olmadığı halde var sanılan, kuruntu edilen.

RUBÛBİYET : Cenâb-ı Hakkın her zaman, her yerde ve her mahlûka muhtaç olduğu şeyleri vermesi, onu terbiye etmesi ve idâresi altında bulundurması vasfı.

FİRAVUNÂNE : Nefsini, benliğini ve enâniyetini Firavun gibi ilâh seviyesine çıkartacak derecede büyük görürcesine.

ZAAF : Zayıflık, iktidarsızlık, kudretsizlik.

FAKR : Fakirlik, ihtiyaç, yoksulluk, azlık, muhtaçlık.

ABD : Kul,köle.

RİVÂYET : Peygamberimizden işittiklerini veya Sahabeden duyduklarını, birisinin başkasına anlatması.

ENÂNİYET : Benlik, gurur.

MEN ENE : Ben kimim?

VE MA ENTE: Sen kimsin?

changeTarget(document.getElementById("news_content"))
http://mucrim.eniyiforum.org

Oruç nefsin firavunluğuna darbe vurur
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Nefsin Terbiyesi - M. Zahid Kotku (rha) Kitap Tanıtımı
» Oruç şükür içindir
» Oruç Vaazları
» Oruç tıbben bir perhizdir
» Beşikte Oruç