MücriM
Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek.. 112
MücriM
Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek.. 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek..

3 posters
YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek.. Empty
MesajKonu: Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek..   Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek.. EmptyPerş. Eyl. 03, 2009 7:21 am

Düğünde takılanları, hatta evini bile himmet etmek

Münih Zaman Temsilcimiz Mehmet Kurt Bey'in eşi Esma Kudret Hanımefendi kanser hastalığından vefat etti. Yedi çocuk annesi merhûmenin vefatından sonra bazı meziyetlerinden haberdar olduk.

Bizlere de ders ve ibret olması dileğiyle öğrendiklerimizi yine yirmi senelik eşi Mehmet Kurt arkadaşımızın dilinden sizlere aktarmaya gayret edeceğim: "Evliliğimiz sırasında gelinliğin fiyatını öğrenince, çok fazla buldu ve bunu israf olarak gördü. 'Bu parayı ihtiyaç sahibi birisine verelim.' dedi. Ben de, gelinlik almaktan vazgeçip iki sene önce evlenmiş olan bacımın gelinliğini ödünç aldım. Düğünümüzde azımsanmayacak kadar çok altın takılmıştı. Takılan bu altınların hepsini de öğrencilere burs olarak verdi. Kendi adına İstanbul'da bir daire satın alma imkânına sahip oldu. Cenab-ı Hakk'ın nasip ettiği bu imkânı seneler önce gazetemizin Avrupa'daki ilk matbaası alınırken oraya verilmesi için himmet etti. Halbuki hastalığının son ayında yer değiştirme durumu hâsıl olmuştu. Evimizden çıktık. Kendisine ait bir evi yoktu. Vefat ettiğinde ise, dünyalık olarak hiçbir şeyi kalmamıştı. Anladık ki, son bir yılda âhiretine hazırlık yapmış. Şunları da ilave etmem gerekiyor: Eşim her sene izin dönemi geldiğinde o senenin (Türkiye veya başka bir yerde geçirebileceğimiz) izin masraflarını hesaplamamı ister ve bana, 'İstersen bu paraları himmet edelim.' diye teklif ederdi. Ben de her defasında teklif ondan geldiği için mahcup olur ve kabul ederdim. Böylelikle 19 sene Türkiye'ye izine gidemedik. En son, geçen sene gitmiş olduk. Biz onunla evlendikten sonra, böyle ikinci ve sonuncu izin olmuş oldu. Sılâ-i rahîm noktasında ise, hem benim hem de kendisinin anne-babalarımız Almanya'da olduğu için içimiz rahattı."

"Yedi çocuğumuz var. Zeynep (19), Hamide (18), Nesibe (16), Ahmed (14), Mus'ab (12), Halid (10), Meryem (4) yaşında. Almanya'da Cumhurbaşkanlığı makamı, Alman vatandaşı olan ailelerin 7. çocuğuna mânevî evlatlık hakkı veriyor. Bizim Meryem de bu vesile ile şu andaki Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in mânevî evladı durumunda. Kendilerinden imzalı, hediye ilâveli bir de belge verildi. Cumhurbaşkanı, Berlin'de her yıl mânevî evlat edinmiş olduğu ailelerle bir araya gelip görüşüyor. Münih Belediye Başkanı ve aynı zamanda Almanya Belediye Başkanlar Birliği Başkanı Christian Ude'den de ayrı hediyeli belge aldık. Ude de her yıl bu çeşit ailelerle Büyükşehir Belediye binasında bir araya gelerek görüşüyor."

"Çevremden eş ve dostlarıma ziyarete gidip geldiğimizde, konuşmalar dönüp dolaşıp ev alma konusuna geliyordu. Bana 'Sen de ev al. Çocukların çok. Hem de devletten çok destek alırsın.' diyorlardı. Ben de hanımla istişare ediyordum. Merhume eşim ise, benim de fikrim olan, hep şu sözleri söylüyordu ve her zaman beni mahcup ediyordu: 'Hasbelkader bu işin herhangi bir yerinde de olsak da, önünde görünüyoruz. Büyüğümüzden öğrendiğimize göre, bizim hiçbir şeyimiz olmamalı değil mi? Geçinecek kadar zaten Allah'a şükür gelirimiz oluyor. Biraz kalanından verebiliyoruz da... Neden bir yükün altına girerek, verme imkânlarımızı ortadan kaldıralım ki?!."

Cenab-ı Hak, Esma Kudret Hanımefendi'ye rahmet eylesin, başta Mehmet Bey'e ve çocuklarına sabr-ı cemiller ihsan edip, kolaylıklar ve bereketli ömürler versin.

Abdullah Aymaz
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

MesajKonu: Geri: Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek..   Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek.. EmptyPerş. Eyl. 03, 2009 8:34 am

Ne büyük bir kadın..Elleri değil ayakları öpülse yetmez sulugöz

Allah razı olsun Asude..
http://mucrim.eniyiforum.org
meriç

meriç

Rep Puanı : bck
Site Aktifliği : 459

MesajKonu: Geri: Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek..   Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek.. EmptyCuma Eyl. 04, 2009 10:18 am

Böyle insanlarin sayisinin artmasini ve bizimde bu ufuklara ulasmamizi Rabbim nasip etsin insaallah.Emeğine sağlık

Düğünde Takılanları, Hatta Evini Bile Himmet Etmek..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Müslümana Yardım Etmek
» Dua Etmek Vefanın Gereğidir
» Said Nursi:Ermenilerle ittifak etmek lâzım
» Geldiğimde yüzüme bile bakmadınız...
» Sen O'nu Görmesen Bile..