MücriM
Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır? 112
MücriM
Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır? 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır?

YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır? Empty
MesajKonu: Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır?   Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır? EmptyCuma Eyl. 18, 2009 3:00 pm

Soru
Dayımın beni evlatlık almış. Bir evini tekel şarap fabrikasında çalışırken biriktirmiş ve dedemin yardımıyla almış. Diğerini tekelden emekli olup emekli ikramiyesiyle almış. Babam haram maldan kurtulmak için ne yapmalı. Bir şey yapmasa bana miras kalsa ben babamı ve kendimi mesuliyetten kurtarmak için ne yapmalıyım. Bu paranın hangisi haram. Bana dinen miras düşmyor.Hediye edebilir mi. Eğer çalışırken aldığı ev haram ise bana hediye etse kirasını kullanmasına izin versem harama bulaşmış olur muyum?
Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır? Editor-ikonTekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır? Soru-gidis 18-Eylül-2009 - 11:17:09
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Babanızın/dayınızın aldığı evler, doğrudan haram paraya tekabül etmiyor. Çünkü, bir evi alırken kimse “elimdeki şu paraları vermek suretiyle senden şu evi satın alıyorum” demiyor. Aksine “bu evini –örneğin- yüz milyar liraya alıyorum” diyor. Bu ise, satın alınan evin belli olmayan herhangi bir “yüz milyar” karşılığı olarak onun zimmetine geçiyor demektir. Dolayısıyla, söylediğimiz tarzda satın alınan evlere haram diyemeyiz.
Dayının emekli ikramiyesi, devletin (emekli sandığının/veya S.S.K’nın) emeklisine-adı üstünde- bir ikramiyesidir. Doğrudan işçi fabrikasının parasından kesilip verilmiyor. Herkese verilen kaynaktan veriliyor. Keza emekli olduktan sonra aldığı maaş da bu şekilde mütalaa edilebilir.
Tabii ki bu, işçi fabrikasında çalışan kimsenin günahkâr olmadığı, -çalışırken-aldığı maaşın helal olduğu anlamına gelmez.
Dayınız hayatta işken, size malından, evlerinden istediği şeyi hediye edebilir. Aldığı maaş dışında/ veya nakit haram olan para dışında, -yukarıda açıkladığımız vechiyle- size bir sorumluluk getirmez diye düşünüyoruz.
Evin kendisi haram olmadığına göre, kirayı siz de kullan bilirisiniz, dayınıza da verebilirsiniz.
Senin de işaret ettiğini gibi, sana dinen miras düşmez. Dolayısıyla medenî hukuk çerçevesinde miras olarak alacağınız şeyler size helal değildir. Çünkü o mal onun varislerine aittir. Ancak onlar kendi rızalarıyla bir şey verseler o ayrı. Fakat hayatta iken size istediğini verebilir.
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör
http://mucrim.eniyiforum.org

Tekel de çalışan kişinin kazancı haram mıdır?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sevgililer gününde kişinin hanımına hediye almasında herhangi bir sakınca var mıdır?
» Sırat Köprüsü nedir? Mecazî midir? Yoksa gerçekten var mıdır?
» Kuran Hatmi ve hatim duası var mıdır? Peygamber Efendimiz ve Sahabeler yapmış mıdır?
» Kadın kocasının haram kazancından yiyebilir mi?
» Mekruh İle Haram Arasındaki Fark Nedir?