MücriM
Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri 112
MücriM
Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri

YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri Empty
MesajKonu: Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri   Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri EmptyPaz Ekim 04, 2009 8:12 am

Hz. Ömer (ra) demiştir ki:

"İster hoşuma giden olsun, isterse de gitmeyen; hangi hal üzere sabahlarsam sabahlayayım benim için fark etmez. Çünkü ben hayrın hoşuma gidende mi yoksa gitmeyende mi olduğunu bilmiyorum."

Hz. Ali’ye (ra):

"Ebu Zerr-i Gıfârî (ra), "Benim yanımda fakirlik zenginlikten, hastalık da sıhhat ve afiyetten daha sevimlidir!" diyor. Siz ne buyurursunuz?" denildi.

Hz. Ali (ra) şunları söyledi:

“Allah Ebu Zer’den (ra) razı olsun! Ben diyorum ki, insan Allah’ın kendisi için vermiş olduğu şeylere razı olup, bundan başkasını temenni etmemelidir. Kaza ve kaderin tasarrufuna razı olmanın sınırı budur.”

Hz. Ali (ra) devamla şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın kaza ve kaderi kendisine razı olan ya da olmayan herkes üzerinde hükmünü icra eder. Ancak hükmüne razı olanlar sevap kazanırken, razı olmayanların amelleri boşa gider.”

Abdullah b. Mesut (ra) da diyor ki:

“Kıyamet gününde bütün insanlar dünyada az bir geçimle yetinmiş olmayı temenni edeceklerdir. Nefsinde bir şüphe bulunmadığı sürece sizden herhangi birinize akşam ya da sabah içinde bulunduğu durum zarar veremez. Sizden birinizin bir ateş korunu ağzına alıp sönünceye kadar tutması, Allah’ın kendisi için hükmettiği bir şeye “Keşke bu olmasaydı! Keşke şöyle olsaydı!” şeklinde itiraz etmesinden daha hayırlıdır”
(Kenz, II/145)
http://mucrim.eniyiforum.org

Sahabelerden Hal Ve Tevekkül Dersleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gençlerle Nur Dersleri
» Namaz kılmaya ve büyük günahlardan kaçınmaya dair. Sabır, tevekkül, şükür, kanaat nedir? Allah´tan korkmak nasıl olur?