MücriM
Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler... 112
MücriM
Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler... 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler...

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler... Empty
MesajKonu: Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler...   Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler... EmptyPerş. Mayıs 13, 2010 5:37 pm

Mehmet Zahid Kotku (r.aleyh): Kur'an'ın Fazileti ile ilgili Hadis-i Şerifler... N39895164607_9730

* Hâris el-A'ver anlatıyor: Mescide uğramıştım, gördüm ki halk, zikri terkedip malâyanî konulara dalmış, konuşuyor. Hz.Ali (r.a.)'ye çıkıp durumdan haberdâr ettim. Bana:

- Doğru mu söylüyorsun, öyle mi yapıyorlar? dedi. Ben:

- Evet, dediğim doğrudur.

Ben Resulullah (s.a.v.)'in şöyle söylediğini işittim:

" Haberiniz olsun bir fitne çıkacak!" Ben hemen sordum: " Bundan kurtuluş yolu nedir Ey Allah'ın Resulü? Buyurdu ki:

"Allah'ın Kitabı(na uymak)dır. O'nda sizden önceki (milletlerin ahvâliyle ilgili) haber, sizden sonra (kıyamete kadar) gelecek fitneler ve kıyâmet ahvâli ile ilgili haberler mevcut. Ayrıca sizin aranızda (iman-küfür, taat-isyan, haram-helal vs. nevinden) cereyân edecek ahvâlin de hükmü var. O, hak ile batılı ayırdeden ölçüdür. O'nda herşey ciddidir, gâyesiz bir kelâm yoktur. kim akılsızlık edip, O'na inanmaz ve O'nunla amel etmezse, Allah onu helak eder. Kim O'nun dışında hidâyet ararsa Allah onu saptırır. O Allah'ın sağlam ipidir. O hikmetli olan zikirdir,O dosdoğru yoldur. O, kendine uyan hevaları koymaktan, kendisini (kıraat eden) delilleri iltibastan korur. Alimler O'na doyamazlar.O'nun çokça tekrarı usanç vermez, tadını eksiltmez. İnsanı hayretlere düşüren mümtaz yönleri son bulmaz, tükenmez, O öyle bir kitaptır ki, cinler işittikleri zaman şöyle demekten kendilerini alamadılar:
'Biz hiç duyulmadık bir tilâvet dinledik. Bu doğruya götürmektedir, biz Onun ( Allah kelâmı olduğuna ) inandık' Kim ondan haber getirirse doğru söyler. Kim onunla amel ederse ücrete mazhar olur. Kim onunla hüküm verirse adaletle hükmeder. Kim ona çağırılırsa, doğru yola çağrılmış olur. Ey A'ver bu güzel kelimeleri öğren."

[ Tirmizi, Sevâbu'l- Kur'ân 14 ]

* Ebu Hüreyre (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki:

Kim " Bir grup , Kitâbullah'ı okuyup O'ndan ders almak üzere Allah'ın evlerinden birinden bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar."

[ Ebu Dâvud, Salât 349; Tirmizi, Kırâ'at 3; Müslim, Zikir 38 ]

* Ebu Umâme (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v.)'in şöyle söylediğini işittim:

" Allah geceleyin Kur'an okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiçbir şeye kulak verip dinlemez. Allah'ın rahmeti namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar, O'ndan (Kur'an'dan) çıktığı andaki kadar hiçbir zaman Allah'a yaklaşmış olmaz."

[ Tirmizi, Sevâbu'l-Kur'ân,17]

*İbn Abbâs (r.a.) anlatıyor: Bir adam:

- Ey Allah'ın Resulü, Allah'a hangi amel daha sevimlidir?diye sordu. Resulullah (s.a.v.):

- Yolculuğu bitirince tekrar yola başlayan, cevabını verdi. Adam:

- Yolculuğu bitirip tekrar başlamak nedir? diye ikinci sefer sorunca:

- Kur'ân-ı başından sonuna okur, bitirdikçe yeniden başlar, cevabını verdi.

[ Tirmizi, Kırâat 4 ]

* Ebu Saîd (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki:

" Aziz ve Celil olan Allah diyor ki: ' Kim Kur'an-ı Kerim'i okuma meşguliyeti sebebiyle benden istemekten geri kalırsa, ben ona, isteyenlere verdiğimden fazlasını veririm.' "

[ Tirmizi, Sevâbu'l-Kuran 25 ]

* Sehl b. Muaz el-Cuhenî (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v) buyurdu ki:

" Kim Kur'an'ı okur ve onunla amel ederse, kıyamet günü babasına bir tâç giydirilir. Bu tâcın ışığı, güneş dünyadaki herhangi bir evde bulunduğu takdirde onun vereceği ışıktan daha güzeldir. Öyleyse, Kur'an'la bizzat amel edenin ışığı nasıl olacak, düşünebiliyor musunuz? "

[ Ebû Dâvud, Salât, 349 ]

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mehmet Zahid Kotku (r.a.) Hocamızın tavsiyelerinden bazı seçmeler..
» Hadis-i Şeriflerin Gayesi - Mehmed Zahid KOTKU (rh.a)
» Yasin Suresinin Fazileti Hakkinda Hadis-i Serifler
» Mehmed Zâhid Kotku (Rh. A) ve Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendilere ait Eserler / Kitaplar
» M.Zahid Kotku (ra) Ailesi, Tahsili, Dinî Hizmetleri,Vefatı,Ahlâk ve Şemâili