MücriM
Allah'a Güvenip Dayan 112
MücriM
Allah'a Güvenip Dayan 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Allah'a Güvenip Dayan

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Allah'a Güvenip Dayan Empty
MesajKonu: Allah'a Güvenip Dayan   Allah'a Güvenip Dayan EmptyPtsi Mayıs 24, 2010 12:14 pm

Allah'a Güvenip Dayan

Allah'a Güvenip Dayan Ilerleartik_allaha_tevekkul

Tevekkül

Her geçen gün biraz daha büyüyor, boyunuz uzuyor, kollarınız güçleniyor, pehlivan gibi oluyorsunuz. Bir büyüğümüzün ifadesiyle zaten ”dünyanın en güçlü insanları” sizlersiniz.

Bazen, bir iş yaparken gücünüzün yetmediği de olmuyor değil. Belki siz, büyüdükçe her şeye gücünüzün yeteceğini düşünüyordunuz. Ama ne kadar büyüsek de gücümüz sınırsız değil, bir sınırı var. Annelerimizin, babalarımızın, diğer büyüklerimiz de öyle.

Okul derslerimizde, aile içi iletişimimizde, arkadaşlarımızla ilişkilerimizde, kısacası her işimizde ve her zaman yapabileceğimizin en iyisini yapmak isteriz. Bazen her şeyi düşünüp mükemmel yaptım derken bile bir bakarız ki, birçok şey eksik kalmıştır.

Peki, o zaman ne yapacağız? Hiç başarılı olamayacak mıyız?

Çok başarılı olduğumuz alanlar olduğu gibi, kendimizi çok ta başarılı hissetmediğimiz alanlar da vardır. İster çok başarılı, ister az başarılı olduğumuz alanlar olsun, mutlaka bizden daha güçlü birilerine her zaman ihtiyaç hissederiz. Kâh yakınımızdan, kâh uzaklardan birilerini gözleriz bu gibi durumlarda.

Bir gün Peygamberimiz (sav)’in yanına bir bedevi (çölden gelen köylü) gelir. Peygamberimiz, devesini nereye bıraktığını sorar. Bedevi de “Allah’a emanet ettim”, deyince, Peygamberimiz (sav):“Evvela deveni sağlam kazığa bağla, daha sonra Allahû Tealâ’ya tevekkül et!” buyurmuştur.

Görüyorsunuz ki, ilk önce biz üzerimize düşen ne ise onu tastamam yapacağız. Gücümüz daha fazlasına yetmiyor mu? Olsun. Her şeyden güçlü olan Allah’tan yardım ve destek isteyeceğiz. Düşünsenize, o zaman “en güçlü”ye dayanıp güvendiğimiz için kim bizim sırtımızı yere getirebilir? “Hiç kimse” dediğinizi duyar gibiyim.

Peki, Allah’ın bize yardım edeceğini nereden bileceğiz derseniz, hemen Âli İmrân Suresini açalım ve okuyalım.

Âli İmrân Suresi,160. “Eğer Allah yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse olamaz. Şâyet (Allah ve Resûlü’ne bağlılıktan ayrılır da) O da, sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size yardım edecek kim olabilir? Öyleyse mü’minler ancak Allah’a güvenip dayansınlar.”

Allah'a Güvenip Dayan
1 sayfadaki 1 sayfası