MücriM
Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur 112
MücriM
Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur

YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur Empty
MesajKonu: Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur   Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur EmptyCuma Tem. 24, 2009 8:16 pm

Namaz ölüm korkusuna, günahın mânevî azabına karşı en güzel ilâçtır. Namaz kılan ve günahlardan kaçınan kişi ölümden korkmaz. “Nasıl olsa namazı kılıyorum, günahlardan kaçıyorum. Elbette hatalarım, eksiklerim çoktur, yaptıklarım yetersizdir. Rabbimin azabından korkarım, ama Onun rahmetini ümit ederim” diye düşünür, rahatlar.
Namaz Allah´ın rahmet kapısını çalmak, Ona el açmaktır. O bize dâvette bulunmuş, hazinesini açmış, sanki “Kulum huzuruma gel, ne istersen iste, vereyim” diyor. Bu çağrıya ilgisiz kalmak akıl kârı mıdır?
Hem Ona dua etmek, Onun istediği tarzda olmalıdır. Bir taraftan problemlerimizi çözmesi için yalvarmak, diğer taraftan Onun emirlerini yapmamak büyük bir çelişkidir.
Acaba bir kimse sizden küçük bir ricada bulunsa. Siz de imkânınız olduğu halde onun ihtiyacını görmeseniz. Kısa bir zaman sonra o kişiye muhtaç olsanız. Bir şey isteyebilir misiniz? Yüzünüz kızarmaz mı?
İşte her şeyin sahibi olan ve her saniye sayısız ihtiyaçlarımızı gören Rabbimizin “namaz” emrini yerine getirmezsek... Bu çok kolay, çok rahat ve çok zevkli, üstelik tamamen bizim menfaatimize olan ibadeti yapmayıp Allah´tan yeni yeni isteklerde bulunabilir miyiz?
Hem emirlerine isyan edip, hem de:
— Yâ Rabbi, şu hastalıklarıma şifa ver! Borçlarımı ödemeyi nasip et! İmtihanda başarılı kıl! Alacağım evin ve arabanın parasını lûtfet, gibi bir dizi istekte bulunmak, yakışık almaz.
Zaten Rabbimiz, Kendisinden sabrederek ve namaz kılarak yardım istememizi emrediyor. (Bakara:153) Şu ayetteki hüküm ne kadar açık:
“Siz Allah´ın dinine yardım ederseniz O da size yardım eder ve size sebat verir.” (Muhammed: 7) Demek ki yardım istemek lâfla olmaz. Allah´ın isteğini yerine getirerek yardım istenmelidir.

KAYNAK : Sabah Namazına Nasıl Kalkılır? - Cemil Tokpınar
http://mucrim.eniyiforum.org

Namaz insanı mutlu eder, korkuları yok olur
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Namaz insanı nasıl koruma altına alır?
» Dünya işleri namaza engel olabilir mi? Rızk için çalışmak ne zaman ibadet olur, ne zaman ibadete engel teşkil eder?
» Namaz kılmaya ve büyük günahlardan kaçınmaya dair. Sabır, tevekkül, şükür, kanaat nedir? Allah´tan korkmak nasıl olur?
» Namaz Namaz Namaz Yine ve Elbette Namaz
» Teyemmüm yaparak namaz kılan bir kimse namaz vakti çıktıktan sonra suyu bulsa kıldığı namazı kaza etmesi gerekir mi?