MücriM
"…Sin Efendim" 112
MücriM
"…Sin Efendim" 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

"…Sin Efendim"

2 posters
YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

"…Sin Efendim" Empty
MesajKonu: "…Sin Efendim"   "…Sin Efendim" EmptyC.tesi Ağus. 01, 2009 1:12 pm

"…Sin Efendim"

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) "Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirileceksiniz." derken çok boyutlu bir hakikati ifade eder. İnsan hayatının nelerle ve nasıl geçtiği çok önemli. Bu hadisi günlük hayatımızda şuuraltı müktesebatı olan rüyalarda yaşarız. O gün veya o günlerde çok meşgul olduğumuz zihnen yoğrulduğumuz rüyalarımız vardır. Gün neyle ilgiliyse rüya da öyledir. Uyku yarım ölümdür. Günlerimiz de hayat rüyamızın birer parçası, ömür zincirinin birer halkasıdır. Yirmi dört saatlik sermayelerimizde en çok meşgul olduğumuz meseleler rüyamıza yansıdığı gibi ömür denen sermayemizde de şuuraltı müktesebatımız nelerle doluyorsa öbür âleme bu müktesebatla gideceğiz; yani yaşadığımız halet-i ruhiyeye, ruhi donanımımıza uygun bir ölümle öleceğiz. Bu açıdan insanın hayatta en çok nelere zihin yorduğu, nelerin onda şuuraltı bankasını meydana getirdiği bir mümin için çok önemlidir. Her insan eşya ve hadiselere kendi zihnî, vicdanî birikim dürbünüyle bakar. Kıymetli Hocamızın Avlarlı Efe hazretleriyle ilgili anlattığı bir anekdot vardır: Efe hazretleri Erzurum civarında hatırını kıramadığı bir tanıdığının düğündedir. Düğün sırasında okunan türkülerden birinde "Dört güzeller" tabiri geçmektedir. Türkünün bu sözlerinin tekrarından bir süre sonra Efe hazretlerinin gözlerinin yaşardığını görenler bunun sebebini sorunca o ince insan "Dört güzeller deyince Allah Resulünün (sallallâhu aleyhi ve sellem) dört sadık arkadaşı Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz Ali hatırıma geliyor." der.

Hangi kavramlar zihnimizde neleri ifade ediyor; kelimeler eşya ve hadiseler bize neleri hatırlatıyor?

Bir arkadaşımız bu mevzuuyla ilgili: "Ben son günlerde muhterem hocamızın:

"Andım yine Seni her şey yâdımdan silindi,
Hayalîn gönlümün tepelerinde gezindi;
Bu bir serap olsa da hafakanlarım dindi.
Andım yine Seni her şey yâdımdan silindi."

mısralarıyla başlayan şiirini sıkça okuyor ve dinliyorum; bestelenmiş halini de radyolardan defalarca dinlemek nasip oldu. Şimdi ne zaman bir yerde "anmak" kelimesi geçse muhterem Hocamızın o içten "Andım yine Seni her şey yâdımdan silindi" mısraı ve iç yakan okuyuşu hatırıma geliyor; Efendiler efendisini anıyor ve ona salât-ü selam getiriyorum." demişti. Neyle çok meşgul olursak Kalbimizi zihnimizi nelere ayna yaparsak gönlümüz ve ömrümüz onların izlerini taşıyor.

Ali Ulvi Kurucu Hazretlerinin hayatının ve hatıralarının anlatıldığı Kaynak Yayınları'na ait eserin 3. cildinde "Sin Efendim, … Sin Efendim" başlıklı bir yazı var. Bu yazıda Ali Ulvi Bey, Medine'nin o zamandaki manevi şahsiyetlerinden kendisiyle on beş sene hatimle teheccüd kıldıkları Abdülgafur Efendi'yle ilgili bir hatırasını anlatır:

"Abdülgafur Efendi bir gün fakire: "Arapça kasideler dinledik; bir de Türkçe kasideler dinlesek.." dedi Kendisi Arapça, Farsça,Urduca ve Afganca bilir Türkçe bilmezdi Şeyh Galib'in:

"Sultan-ı rusul Şah-ı Mümeccedsin Efendim.
Biçarelere devlet-i Sermedsin Efendim.
Divan-ı İlahide Ser-amedsin Efendim.
Menşur-i "leamruk" le Müeyyedsin Efendim.

Sen Ahmed-i Mahmud-u Muhammedsin Efendim.
Hak'tan bize Sultan-ı Müeyyedsin Efendim.

Hutben okunur minber-i iklim-i bekada
Hükmün tutulur mahkeme-i rûz-i cezada
Gülbang-i kudûmun çekilir Arş-ı Hudâ'da
Esma-i Şerifin anılır arz-u semada

Sen ahmed-i Mahmud-u Muhammedsin Efendim
Hak'tan bize Sultan-ı Müeyyedsin Efendim."

diye meşhur naatini okudum. Çok hoşuna gitti. Naati ezberledi. Her sohbette "…Sin Efendim… Sin Efendim." diye bu naati okumamı ister, kendisi de söylerdi."[1]

Ali Ulvi Bey, Abdülgafur efendiden naklen manevi çok derin hatıralar anlatır. Bunlardan birinde Medine'de Abdülgafur Efendi ve talebelerinin Hazret-i Osman rubatında, Peygamber Efendimize salatü selam getirmelerinde Ay Yüzlü Peygamberimizin hücre-i saadetlerinden çıkıp: "Udnu, Udnu, Yaklaşın Yaklaşın; yani selamlarınızı artırın" dediğini görüyoruz. Onlar yüz defa getirdikleri salât-ü selamı bine çıkarınca Allah Resulü temessül eder ve salatü selamları artırarak bana daha da yakınlaşın der.[2]

İbadetlerle Hazret-i Allah'a ve peygamberimize yaklaşmak…

Bunun için zihnin gönlün hep onlarla hemhal olması lazım, her varlığın Allah'ı hatırlatması dilimizde "Sin Efendim, Sin Efendimlerin" olması gerek.

Sen en NezihSİN Efendim, Sen en KerimSin Efendim, Sen en CemilSİN Efendim, Sen en LatifSİN Efendim, Sen
Ahmed-i Mahmud-u Muhammedsin Efendim…

Tahir Taner

En son aSuDe tarafından Paz Ağus. 02, 2009 4:15 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

"…Sin Efendim" Empty
MesajKonu: Geri: "…Sin Efendim"   "…Sin Efendim" EmptyC.tesi Ağus. 01, 2009 4:44 pm

Allah razı olsun Adminim..Pek bi tanıdık geldi okey diyen
http://mucrim.eniyiforum.org
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

"…Sin Efendim" Empty
MesajKonu: Geri: "…Sin Efendim"   "…Sin Efendim" EmptyC.tesi Ağus. 01, 2009 7:03 pm

glümse glümse

"…Sin Efendim"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» :.. Efendim ..:
» ..Hoş Geldin Efendim..
» Sen Gidince Efendim ~~ İskender Pala ~~
» Kur'an-ı Kerim'in Üçte Birine Denk Olan Sûre "İhlas Sûresi"
» Ya RasülALLAH! Bana "ümmetim"diye bakar mısın?