MücriM
Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri 112
MücriM
Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri Empty
MesajKonu: Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri   Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri EmptyC.tesi Eyl. 12, 2009 10:50 pm

Kadir Gecesinin Belirlenmesi:

Müslim ve Tirmizi'nin rivayet ettiği Zirr b Hubeyş hadisini delil alan alimlerin çoğunluğuna göre her yıl Ramazanın yirmi yedinci gecesidir Zirr, diyor ki: Übey b Kab'a: "Kardeşin Abdullah b Mesud, Bütün yılı ihya eden Kadir gecesini yakalar diyor, dedim" Dedi ki: "Allah Ebu Abdurrahman'ı mağfiret etsin! Ramazanın son on gününde olduğunu bilmiştir O yirmi ye­dinci gecedir Ama, insanların boş vermemelerini istemiştir Sonra da inşa-allah demeden yirmi yedinci gece olduğuna yemin etti" "Bunu neye göre söylüyorsun Ebu'l-Münzir?" dedim Dedi ki: "Rasulullah (sa)'ın bize haber verdiği bir alâmetle veya mucize ile: O gün güneş ışıksız doğar" [İbni Kesir, IV/528]

İşaretleri veya Alâmetleri:

Alâmetlerinden biri de güneşin sabahı ışıksız beyaz doğmasıdır Ebu Davud et-Tayalisi, İbni Abbas'tan Rasulullah (sa)'ın Kadir gecesi hakkın­da şöyle buyurduğunu rivayet etti: "Cömert, mutlu bir gece Ne soğuk ne de sıcak Sabahında güneş zayıf kızıl olur" (Kaynak belirtmemiş Hattab) İbni Ebi Asım en-Nebil, Cabir b Abdullah'tan isnadı ile Rasulullah (sa)'ın şöyle buyurduğunu rivayet et­ti: "Bana kadir gecesi gösterildi de unutturuldum O Ramazanın son on gecesindedir Mutlu, hoştur Ne sıcak ne de soğuktur Sanki ay var gibidir Fec­ri aydınlanıncaya kadar şeytan çıkamaz"(Kaynak belirtmemiş, Hattab)

Vehbe Zuhaylî - "Tefsir-i Münîr"

Kadir Gecesinin Belirlenmesi - İşaretleri veya Alâmetleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İş yerinde veya sokakta para veya eşya bulan nasıl hareket etmeli?
» Kadir Suresi Tefsiri ve Kadir Gecesi
» Kadir Gecesi ve Önemi | Hadislerde Kadir Gecesi
» Şehit Amcası: Soru İşaretleri Var
» Berat Gecesinin Özellikleri