MücriM
"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu 112
MücriM
"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu Empty
MesajKonu: "Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu   "Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu EmptyÇarş. Ocak 06, 2010 7:41 am

"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu 11a170be-ebc9-4e84-83dd-f81afdcff314-444x333"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu 50bf37a3-7388-48d4-98e3-57013e71e83b-444x333

06.01.2010 08:21:43

Gazze’ye yardım taşıyan Filistin’e Yol Açık konvoyuna Mısır’ın koyduğu engellere bir yenisi daha eklenince gerilim doruğa çıktı.

El Ariş limanında saatlerdir bekletilen konvoyda bulunan 57 araca Mısır güvenlik güçleri el koymak isteyince çatışma çıktı.

Mısır polisinin sert müdahalesi sonucu, milletvekilleriyle birlikte 216 Türk vatandaşının bulunduğu gruptan çok sayıda kişi yaralandı.

Türkiye’nin, Mısır makamları nezdinde devreye girmesinin ardından bölgede durum sakinleşti.

Gazze’e yardım taşıyan uluslararası konvoy’da milletvekillleriyle birlikte 216 Türk vatandaşı da bulunuyor.

Yardım konvoyu,Gazze’ye yaklaşık 40 kilometre mesafedeki El Ariş limanında saatlerce bekletildi.

Kahire yönetimi, yaklaşık 500 kişiden oluşan konvoyun Gazze’ye geçişine izin vermedi. Bu durum konvoydakilerin tepkisine yol açtı.

Gerginlik devam ederken Mısır polisinin, Filistin’e Yol Açık Konvoyu’nda bulunan 57 aracın Gazze’ye geçişine izin vermemesi tansiyonu doruğa çıkardı. Sloganlar atarak Mısır’ı protesto etmeye başlayan yaklaşık 500 kişi, El Ariş Limanı’nın kapısına yöneldi.

Öfkeli kalabalık, limanın iki kapısını yerinden söktü.

Mısır polisinin, göstericilere müdahelesi çok sert oldu.

Gazze’ye yardım taşıyan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, sivil kıyafetler giyen Mısırlı polislerin kendilerini taş yağmuruna tuttuğunu söyledi.

Gazze’ye yardım gönüllüleri taş yağmurunun ortasında kalırken araçlarından inen Mısır güvenlik güçleri, cop ve sopa kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı. Mısır polisi, biber gazı da kullandı. Olaylarda çok sayıda kişi yaralandı.

Gerilimin tırmanması üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt ile 3 ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye’nin itidal çağrılarının ardından bölgede durum sakinleşti.

Bununla birlikte Filistin’e Yol Açık konvoyunun, limandan ne zaman çıkacağı Gazze’ye ne zaman varacağı hala belirsiz.

Konvoyda bulunan Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan olayları TRT’ye değerlendirdi.

Konvoyun Gazze’de ne kadar kalacağı konusuna gelince, eylemciler bu konuda da Mısır’a tepkili. Önce konvoyun Gazze’de 4 gün kalabileceğini açıklayan Mısır, bu süreyi daha sonra 48 saate indirdi.

"Gazze’ye Yardım" Konvoyuna Saldırı / Gazze ye Yolaçık Konvoyu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 3 ülkeden Gazze'ye 6 gemi daha gidiyor
» Müslümana Yardım Etmek
» “Çok secdeyle bana yardım et”
» Yardım Ve İstek Bölümü Hakkında
» Borcumu ödeyecek gücüm yok, bana yardım et!