MücriM
Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu 112
MücriM
Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu Empty
MesajKonu: Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu   Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu EmptyPerş. Şub. 17, 2011 7:06 am

16 Şubat 2011
Baba Seyit ve anne Ayşe Yıldırım'ın ailesinde dede, amca, dayı, teyzeler, amcaoğulları, yeğenler hep hafız.

Hafız Anne - Babanın İkizleri de Hafız Oldu 73208

Ayşe Tosun'un haberi
Yıldırım ailesinin ikizleri Mehmet Akif ve Ahmet Emin de hafızlığı, hafız baba ve annenin gözetiminde yapmış. Şimdi üniversiteye hazırlanan ikizler, yurtiçi ve yurtdışındaki Kur'an yarışmalarında başarılı sonuçlar almış.
Mehmet Akif ve Ahmet Emin Yıldırım, 19 yaşında ikiz. Hayata birlikte başlayan ikizler, birlikte hafız oldular. Onları yetiştiren hocaları ise kendileri de hafız olan anne ve babaları. İkizler hafız olmalarının yanı sıra güzel sesleriyle de dikkat çekiyor. Önce İstanbul Kur'an kursları aşir okumada makam birincisi olurken, El Cezire'nin İslam ülkeleri arası Kur'an okuma yarışmasında birinci olarak Kudüs'ten canlı izlenmişler. Şimdi Fatih Müftülüğü'nde şan ve musiki dersleri alan ikizler, bir yandan da üniversiteye hazırlanıyor. Hedefleri ise konservatuar okumak. Mehmet Akif ve Ahmet Emin'in örnek aldığı insan ise Prof. Dr. Mehmet Emin Ay.
Yıldırım ailesinde hafız olmak neredeyse gelenek olmuş. Çünkü onların dede, amca, dayı, teyzeler, amcaoğulları, yeğenler derken birinci dereceden akrabaları arasında 20 hafız var. İkizler, "Artık ortaokul bitsin, biz de hafız olalım derdik." diyor. Baba Seyit Yıldırım, "İkizlerin birlikte hafız olması çok zor. Biri istemese diğeri de istemiyor. Birini şevklendirmek için diğerini de gayretlendirmek gerekiyor. Çok zorlandılar ama 3 yıl içinde Kur'an'ı ezberlediler." diyor. Kendisi küçük yaşlarda hafız olan baba Yıldırım, 17 yaşından beri yüzlerce hafız yetiştirmiş. 28 Şubat sürecinden sonra ise Kur'an kursu hocalığını bırakmak zorunda kalmış. Ticaretle ilgilenen baba Yıldırım, ikizler 14 yaşına gelince Kur'an derslerine geri dönmüş. Fatih Yatılı Kur'an Kursu'nda arkadaşı Recep Öztekin'le birlikte kolları sıvamış ve ikizleri için hafızlık derslerine başlamış. Onlara evde, kendisi de hafız olan anne Ayşe Yıldırım destek olmuş.
İkizler ezber yaparken yeri gelmiş çok strese girmişler ama şimdi "Tüm sıkıntılara değdi." diyorlar. Kur'an'ın mucizesine inandıklarını ifade eden Mehmet Akif, Kur'an'ın hayatlarındaki önemini şöyle anlatıyor: "Kur'an, bizim doğruyu yanlışı ayırt etmemizi sağlıyor. Kur'an sayesinde çizgimizi koruyoruz. Hayatımızdan Kur'an'ı çıkarsak her şey biter gibi geliyor. Kur'an bize huzur ve mutluluk veriyor." Ahmet Emin ise 'Zeki çocuklar sadece üniversiteye gönderilir' görüşüne katılmıyor. Ona göre, okumak istemeyen çocuğun Kur'an kursuna gönderilip hafız olmasını istemek de yanlış. Ahmet Emin, Kur'an'a ilgilerini ve makamlarını küçükken annesiyle bol bol dinlediği Kur'an ve ilahi kasetlerine bağlıyor.
Baba Yıldırım, "Bizim evimiz Kur'an evi olmalı. Ayda bir 4 hatim çıkmalı bu evden. Ben bunu çocuklarıma hem nasihat hem vasiyet ediyorum." diyor. Çocuklarının hafız olmasını ise Allah'ın büyük bir lütfu olarak değerlendiriyor. Bu zamanda hafız olmanın çok zor olduğunu söyleyen Yıldırım, aile olarak tek gayelerinin 'Peygamber'in şefaati, Kur'an'ı baş tacı yapmak, iyi bir kul olmak ve Allah'ın rızasını kazanmak' olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Çocukların, gençlik arzularının çağırdığı isteklerden uzak durmaları zor. O atmosferden sıyrılıp hafız olmaları bence Allah'ın büyük bir lütfu. Ben evlatlarımdan hiçbir şey beklemiyorum. Vatana millete hayırlı bir evlat yetiştirmek benim için en güzel hediye. Dünyadaki her şey bir yana, Kur'an bizim için bir yana. Kur'an'a hizmet etmekten ayırmasın Allah bizi."
Kur'an, evimizdeki huzuru ve bereketi arttırıyor
Anne Ayşe Yıldırım ise bir anne olarak kendini çok şanslı hissettiğini söylüyor. İkizlerin küçükken harçlıklarıyla Kur'an ya da ilahi kasetleri aldıklarını anlatan anne Yıldırım, çocuklarının kabiliyetinin doğuştan olduğunu ifade ediyor. Eğitimin anne karnında başladığına inandığını dile getiren anne Yıldırım, hamileyken sürekli Kur'an dinlediğini belirtiyor. İkizlerin hafızlık dersi aldığı günlerde en büyük destekçileri olan Ayşe Yıldırım, o süreci şöyle aktarıyor: "Yeri geldi çok sıkıldılar ama bugün onlar da çok mutlu. Disiplin ve sevginin dengede olması gerektiğine inanıyorum. Onları kısıtlamadım ama gerekli yerlerde müdahale ettim. İkizlerimle arkadaş gibiyim ama ders esnasında hepimiz ciddiydik; çünkü dersin farklı olması gerekiyordu. Hem Kur'an evimizdeki huzuru ve bereketi artırıyor. Farklı bir mutlulu- ğumuz var. Maddi imkânımızın çok iyi olmadığı zamanlarda bile sıkıntı çekmedik."

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anne-Babanın Her Hali Çocuğa Tesir Eder
» Anne ve babanın yeni doğmuş olan çocuğa karşı dini görevleri nelerdir?
» Esma-ül Hüsnâ - EL-HAFÎZ
» Babanın çocuğuna en güzel hediyesi
» Cem Garipoğlu Teslim Oldu