MücriM
ALLAH a İbadette Samimiyet 112
MücriM
ALLAH a İbadette Samimiyet 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

ALLAH a İbadette Samimiyet

YazarMesaj
aSuDe
Admin
aSuDe

Rep Puanı : uğurböcüğü
Site Aktifliği : 6286

ALLAH a İbadette Samimiyet Empty
MesajKonu: ALLAH a İbadette Samimiyet   ALLAH a İbadette Samimiyet EmptyC.tesi Tem. 25, 2009 11:29 am

Yüce ALLAH Kuran da şöyle beyan eder; ?Kim Rabbine kavuşmayı arzu ederse salih amel işlesin ve Rabbine (yaptığı) ibadete hiç kimseyi ortak etmesin! (Kehf/110).

Hasan Basrî?den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur:

"ALLAH Teâlâ şöyle buyuruyor:
ALLAH ın kendisine ilim verdiği kişiye ALLAH Teâlâ sorar:
- Öğrendiğinle ne yaptın?
-Yâ Rab! Onunla gece gündüz sana ibadet ettim.
- Yalan söylüyorsun!

Melekler de Yalan söylüyorsun! Bilakis sen onunla Filan adam âlimdir dedirtmek istedin. Zaten öyle de denildi!? derler.
ALLAH ın, kendisine mal verdiği kişi... ALLAH Teâlâ ona da sorar:
- Sana nimet verdim. Onu nasıl kullandın?
- Yâ Rab! O mal ile gece-gündüz sadaka verdim.
- Yalan söylüyorsun!

Melekler de Yalan söyledin! Bilakis sen onunla Filan adam cömerttir dedirtmek istiyordun. Nitekim öyle de denildi derler.
ALLAH yolunda öldürülen kişi... ALLAH Teâlâ ona sorar:
- Sen ne yaptın?
- Yâ Rab! Cihad ile emrolundum ve savaşırken de öldürüldüm!
- Yalan söylüyorsun!

Melekler de ?Yalan söylüyorsun; zira senin gayen ?Filan adam kahramandır? dedirtmekti. Nitekim dünyada iken böyle denildi? derler. (Müslim, İmam Ahmed, Nesâî).

Hadîsi rivâyet eden Ebu Hüreyre şöyle diyor:
"Sonra Hz. Peygamber baldırlarımın üzerine bir çizgi çekerek şöyle buyurdu:
?Ey Ebu Hüreyre! Bunlar kıyamet gününde kendileriyle cehennem ateşinin ilk tutuşturulacağı mahluklardır? (İhya-ı Ulumuddin)

ALLAH a İbadette Samimiyet
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. Buradaki övme Allah’ın insanı övmesi, övülme ise Allah’ın övülmesi manasına mıdır?
» Allah'a Arz..
» İnsanın Birinci Hedefi Allah'ı Tanımak Allah Marifetine Ulaşmak Olmalı
» 25 yıldır sadece 'Allah Allah' diyor
» Allah'ın el-Vasi ismi hakkında bilgi verir misiniz? Kainatın genişlediği gibi, Allah'ın da bu sürece dahil olduğu iddiası doğru mudur?