MücriM
Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı 112
MücriM
Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı

YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı Empty
MesajKonu: Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı   Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı EmptyC.tesi Tem. 25, 2009 8:41 pm

Hanefî mezhebinin kurucusu İmam-ı Âzam Ebu Hanife, gösterişten ve çok ibadet etmekle anılmaktan şiddetle kaçınırdı. Buna rağmen, gece ibadetiyle meşhur olanlardandı. Gece çok uzun süre ayakta kalarak namaz kıldığı için kendisine “direk” adı verilmişti. Kırk sene yatsı abdestiyle sabah namazı kıldığı söylenmektedir.
Hanefî mezhebinin kurucusu İmam-ı Âzam Ebu Hanife, gösterişten ve çok ibadet etmekle anılmaktan şiddetle kaçınırdı. Buna rağmen, gece ibadetiyle meşhur olanlardandı. Gece çok uzun süre ayakta kalarak namaz kıldığı için kendisine “direk” adı verilmişti. Kırk sene yatsı abdestiyle sabah namazı kıldığı söylenmektedir.
Bazen bir rekâtta Kur’ân’ı hatmettiği söylenir. 55 kez hacca giden İmam-ı Azam, sonuncusunda Kâbe’ye gire-rek iki rekât namaz kılmıştı. İlk rekâtta Kur’ân’ın yarısını, ikincisinde de diğer yarısını okuyarak bir hatim yaptığı anlatılır.
Bir gün Hz. İmam giderken iki kişinin kendisi hakkında “İşte yatsı abdestiyle sabah namazını kılan zat budur” diye konuştuklarını duymuştu. Bunun üzerine:
– Ya Rabbi, bu insanları yalancı çıkarma. Ben, senin huzuruna bende olmayan bir sıfatla çıkmaktan hayâ ederim, diyerek ondan sonra yatsı abdestiyle sabah namazını kılmaya başlamış ve bu şekilde kırk sene na-maz kılmıştı.
Bir gün İmam-ı Âzam’ın da cemaatte bulunduğu bir gece yatsı namazını kılınıyordu. Namazda Zilzal Sûresi okunuyordu. Namaz bittikten sonra herkes çıkmıştı. İmam-ı Âzam tefekkür halinde, olduğu gibi duruyordu. Caminin müezzini onu rahatsız etmemek için kandili ya-nar vaziyette bırakarak çıkmış ve onun mescitte kalacağını tahmin ederek kapıyı kilitlemişti.
Müezzin sabah ezanını okuyup içeri girdiğinde, o hâlâ ayakta ve sakalını eline almış şöyle yalvarıyordu:
– Ey zerre kadar hayrı da, zerre kadar şerri de karşılıksız bırakmayan Allah’ım. Bu kulunu cehennem azabından ve ona yaklaştıran şeylerden koru. Bu kulun-dan rahmetini esirgeme.
İmam-ı Âzam içeri giren müezzini fark etmişti. Zamanın nasıl geçtiğinden haberi yoktu. Yatsı namazı yeni bitmiş zannederek:
– Kandili mi alacaksın, dedi. Müezzin de:
– Hayır, sabah ezanını okudum, dedi. İmam-ı Âzam, sabah olduğunu anladı ve ona:
– Bu gördüğünü kimseye söyleme, diye tembih etti.
Başka bir zaman birisi İmam-ı Âzam’a gelerek şöyle dedi:
– Ya imam, ben namazlarımı huşû içinde kılamıyorum. Namazda iken ya develerimi otlatıyor veya onlarla ilgileniyorum. Oysa siz benden daha zenginsiniz. Peki, siz ibadet zevkine nasıl erişiyor, ibadetlerinizi huşû içerisinde nasıl yapıyorsunuz?
İmam-ı Âzam da şu ibret dolu ve düşündüren cevabı vermişti:
– Ben develerimi kalbime bağlamam ki; ahıra bağlarım.

KAYNAK : Namazı yaşayanlar - Said Demirtaş
http://mucrim.eniyiforum.org

Yatsı abdestiyle sabah namazını kılardı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sabah namazını kılan, Allah´ın garantisindedir
» Yaralıyken bile sabah namazını kıldı
» Hz. Ömer yaralıyken bile sabah namazını kıldı
» NAMAZINA KALKMAMA BAHANELERİ - VIII-Yatsı ve teheccüd, sabah namazına engel mi?
» SABAH NAMAZI NASIL KILINIR? I-Sabah namazına coşkuyla kalkın