MücriM
Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu 112
MücriM
Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu 112
MücriM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tut Elimden Tut Ki Edemem Sensiz Rabbim..

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.'' (Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir'' (Tirmizî, İlm, 14)
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.(Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9;Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)
Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10)

Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu

YazarMesaj
MücriM
Admin
MücriM

Site Aktifliği : 5282

Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu Empty
MesajKonu: Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu   Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu EmptyC.tesi Tem. 25, 2009 8:53 pm

Said, “İki rekât namaz kılmama fırsat ver” deyip kıbleye yöneldi. Şu duayla namazına başladı:
Said bin Cübeyr, ilimde olduğu gibi cesaret ve celâdette de meşhur bir sahabedir. Zalim Haccac’a karşı izzetli bir tavır sergilemiştir. Şehit edilmeden önce Haccac’ın imalı ve iğneleyici sorularına mantıklı ve cesur cevaplar vermiş, her sözünü ayetlerle süslemiştir.
Bütün sıkıştırmalarına rağmen zerre kadar eğilmeyen ve geri adım atmayan Said’e karşı öfkelenen Zalim Haccac, en sonunda onun ölüm emrini vermişti:
– Götürün şunu, öldürün!
Hz. Said, ölüme giderken bile onu uyarmaktan geri durmuyordu:
– Ey Haccac, seni, bir olan ve eşi bulunmayan Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Onun kulu ve elçisi olduğuna şahit tutuyorum.
Haccac, ölüme giderken bile tebessüm eden Said’in hâline şaşırmıştı:
– Neye gülüyorsun?
– Senin Allah’a karşı cür’etine, buna karşılık Allah’ın sana karşı hilmine, hoşgörüsüne hayret ediyorum...
– Ben yalnızca, Allah’ın yasaklamasına rağmen toplumun birliğini düzenini bozanları öldürüyorum. Vurun boynunu!
Said, “İki rekât namaz kılmama fırsat ver” deyip kıbleye yöneldi. Şu duayla namazına başladı:
“Gökleri ve yeri yaratana, hanif ve teslim olmuş olarak yöneliyorum. Ben müşriklerden değilim.” (En’am Sûresi, 79)
Haccac emretti:
– Onu Hıristiyanların kıblesine döndürün. Taşkınlıkların­dan dolayı ayrılık ve ihtilâf çıkaranların kıblesine... Çünkü o da onların hizbindendir.
Kıblesinden döndürdüler. Hz. Said:
– “Hangi yöne dönerseniz Allah’ın vechi [rızası] oradadır.” (Bakara Sûresi, 115)
Haccac:
– Biz zahire göre hükmederiz.
Hz. Said:
– Allah’ım! Bana yapılan bu zulmü onun yanına bırakma. Ka­nımı ondan iste. Beni, Muhammed ümmetinden öldürülen son kişi eyle!
Boynu vuruldu ve şehit olarak cennete uçtu...

KAYNAK : Namazı yaşayanlar - Said Demirtaş
http://mucrim.eniyiforum.org

Ölmek üzereyken bile namazı düşünüyordu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cumada sus bile denilmeyecek an
» SABAH NAMAZI NASIL KILINIR? III-Namazı resmî ve üstünkörü kılmayın
» Namaz kılarken ölmek istiyordu
» SABAH NAMAZI NASIL KILINIR? VI-Büyük camilerde sabah namazı kılın
» Yaralıyken bile sabah namazını kıldı